W wielu miejscach pracy, wymagane jest noszenie ubrań roboczych. Pracodawcy chcą, aby ich pracownicy wyglądali schludnie i jednolicie, a także aby ich garderoba stanowiła samą w sobie reklamę. Dlatego właśnie, często stawia się na odzież z logo czy nazwą firmy. Znakowanie odzieży i dodatków firmowych odbywa się na różne sposoby. Jedną z lepszych i najbardziej opłacalnych metod jest haft komputerowy. Na czym polega tego typu zdobienie materiałów, gdzie się sprawdzi, a także jak powinniśmy dbać o haftowaną odzież?

Jak wykonuje się haft komputerowy?

Haft komputerowy wywodzi się od jednej z najstarszych metod znakowania odzieży. Tradycyjny haft był znany już w starożytności. Dzisiaj jest jednak zdecydowanie dopracowany, a jego komputerową odmianą zajmują się maszyny haftujące, które nazywane są “hafciarkami”, a także komputer sterujący.

Rola człowieka sprowadza się do stworzenia projektu logo lub napisu w postaci pliku wektorowego. Maszyna otrzymuje dokładne informacje o tym, w jakim kolorze oraz o jakiej wielkości grafikę czy napis musi wyhaftować. Wgranie projektu pozwala przenieść go na materiał. Efektem jest wypukły wzór, dobrze widoczny na materiale, wyczuwalny pod palcami.

Oprócz koloru i wielkości możemy wybrać także rodzaj ściegu czy nici, jakim zostanie wykonany haft komputerowy. Najpopularniejsze są nici bawełniane oraz poliestrowe. Oprócz tego można skorzystać z nici akrylowych czy wiskozowych. Wyjątkowe efekty gwarantują nici neonowe oraz metalizowane.

Gdzie sprawdzi się haft komputerowy?

Technikę tę najczęściej stosuje się na różnego rodzaju koszulkach, np. polo, eleganckich koszulach, polarach, bawełnianych bluzach i bluzkach, a także czapkach, torbach i plecakach czy innych dodatkach. Sprawdza się na naturalnych, bawełnianych tkaninach, ale także materiałąch syntetycznych. Zalety haftu komputerowego szczególnie doceniają wszyscy użytkownicy polarów. Jest to bowiem jedna z nielicznych technik, którą można znakować takie dzianiny. To więc niezwykle uniwersalna metoda znakowania.

Haft komputerowy nie sprawdzi się za to na materiałach wodoodpornych, np. parasolach czy kurtkach softshellowych, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że naruszy ich właściwości ochronne. Wykonywanie haftu komputerowego nie jest zalecane także na zbyt cienkim materiale, np. na T-shirtach czy koszulach wykonanych z bardzo cienkich materiałów.

Jakie są najważniejsze zalety haftu komputerowego?

Uniwersalność to jednak nie jedyna zaleta, jaką wyróżnia się ta metoda znakowania odzieży. Największą jest wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałość. Haft komputerowy znakuje odzież na dobre. Niestraszna mu ani wysoka temperatura prania, anie wybielacze czy inne detergenty. Haftowane grafiki i napisy nie będą odpadać ani tracić kolorów. Z tego powodu można śmiało korzystać z tej techniki przy znakowaniu ubrań roboczych. W przeciwieństwie do pozostałych metod haftowane ubrania można nawet bezpiecznie prasować.

Końcowy efekt haftu jest nie tylko wytrzymały, ale również bardzo atrakcyjny wizualnie. To metoda uważana za najbardziej prestiżową formę znakowania. Ubrania z haftowanymi wzorami uchodzą za niezwykle eleganckie. Nadają się więc na odzież firmową, i to tą najbardziej elegancką, jak biznesowe koszule czy marynarki.

Do zalet haftu komputerowego z pewnością można dodać jeszcze ekologiczny proces produkcyjny. W wielu przypadkach haft może też okazać się najtańszą metodą znakowania, do czego jeszcze wrócimy.

Jakie ograniczenia ma haft komputerowy?

Obok funkcjonalnych zalet haft komputerowy ma też jednak pewne ograniczenia. Wspomnieliśmy już, że lepiej unikać go przy znakowaniu ubrań wodoodpornych i tych wykonanych z najcieńszych materiałów. Problemem może też okazać się zbyt szczegółowe logo. Ze względu na konieczność wkłuwania się w materiał hafciarki nie są w stani odwzorować najbardziej skomplikowanych projektów. Minimalna wielkość haftowanych liter to 5 milimetrów.

Mniej uciążliwym ograniczeniem jest fakt, że do wykonania pojedynczego haftu można użyć maksymalnie 10 odcieni nici.

Od czego zależy koszt haftu komputerowego?

Najważniejszy wpływ na cenę haftu ma jego wielkość. Wiąże się to bezpośrednio z ilością wykorzystanych nici. Istotne jest także ich zagęszczenie. Im większe, tym czas haftowania dłuższy. Duże rozmiary haftu podnoszą koszt wykonania znakowania.

Przy każdym projekcie trzeba ponieść jednorazową opłatę przygotowania programu hafciarskiemu. Jeśli wzór jest bardzo skomplikowany, cena może być wyższa. Raz przygotowany program będzie można jednak zastosować na wielu ubraniach.

Haft komputerowy jest metodą znakowania, która opłaca się przy zamawianiu większych nakładów ubrań. Dzieje się tak, ponieważ sporo czasu potrzeba na przygotowanie odzieży oraz odpowiednie ustawienie maszyny. Przy niewielkich zamówieniach koszt za sztukę jest spory, przy większych zdecydowanie spada.

Koszt haftu komputerowego nie zależy natomiast od liczby wykorzystanych kolorów. Trzeba tylko pamiętać, że na jednym wzorze może być ich maksymalnie dziesięć.

Jak dbać o ubrania z haftem?

Tak naprawdę, w przypadku tej konkretnej metody, nie musimy stosować specjalnych środków ostrożności podczas prania. Hafty odporne są nawet na gotowanie czy pranie chemiczne. Jednak podczas prasowania, dobrze jest proces ten przeprowadzić na wewnętrznej, tzw. “lewej” stronie, aby logo czy napis nie uległy spłaszczeniu pod wpływem nacisku i bardzo wysokiej temperatury.

Właśnie przez wzgląd na możliwość pielęgnacji i czyszczenia przy użyciu wysokich temperatur sprawia, że hafty idealnie sprawdzą się na odzieży pracowniczej, która wymaga częstego prania, a czasem wręcz “wygotowywania”, np. w branży medycznej czy gastronomicznej.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.