Zapewnienie podwładnym bezpieczeństwa w pracy to wyzwanie, przed jakim staje każdy pracodawca. W pogoni za wypełnianiem norm i przepisów dotyczących ubrań ochronnych nie można jednak zapomnieć o tym, że każdy pracownik musi czuć się w pracy swobodnie i wygodnie. Mogłoby się wydawać, że najtrudniej o to zimą, gdy ubrania robocze i kurtki odblaskowe dla osób pracujących na zewnątrz muszą być dość grube, ale jednocześnie nie mogą krępować ruchów. Również latem dobór odpowiedniej odzieży ma jednak kolosalne znaczenie. Przepocone bluzy robocze odblaskowe czy ciężkie spodnie, które nie przepuszczają powietrza, potrafią skutecznie utrudnić pracę. Ta zasada dotyczy także ubrań ostrzegawczych. Podpowiadamy, jak powinna być dobrana odzież odblaskowa na upalne dni.

Najważniejsze parametry odzieży odblaskowej

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konstrukcją odblaskowych T-shirtów i ostrzegawczych szortów, a także nad tkaninami, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu letnich ubrań, trzeba sprawdzić ich parametry. A konkretnie: kolor, rozmieszczenie i powierzchnię taśm odblaskowych oraz zgodność z obowiązującymi przepisami BHP.

Odzież odblaskowa należy do kategorii ubrań ochronnych, podobnie jak na przykład kostiumy dla spawaczy czy fartuchy dla osób pracujących w laboratoriach. Tego typu odzież musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż ubrania robocze. Te ostatnie mają po prostu chronić prywatne ubrania pracownika przed zabrudzeniem. Ubrania ochronne, w tym odblaskowe, mają z kolei dbać o bezpieczeństwo podwładnych, którzy wykonują swoje obowiązki w warunkach zagrażających zdrowiu, a czasem nawet życiu – do takich okoliczności należy między innymi praca w głośnym środowisku.

Ubrania odblaskowe zgodne z normą EN ISO 20471

W przypadku ubrań ostrzegawczych takim zagrożeniem jest najczęściej praca w pobliżu dróg, samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych czy dużych maszyn. W związku z tym muszą ją nosić na przykład robotnicy pracujący w portach, na lotniskach czy przy autostradach, ale także operatorzy wózków widłowych czy pracownicy stacji benzynowych, którzy pomagają kierowcom w tankowaniu. Podstawowym przepisem, który decyduje o wyglądzie tych ubrań, jest norma EN ISO 20471.

Zgodnie z jej regulacjami odblaski powinny być umieszczone na żółtym, pomarańczowo-czerwonym lub czerwonym tle. Same odblaski powinny z kolei przybierać formę taśm, które muszą zajmować odpowiednią powierzchnię. To między innymi od ilości odblasków zależy bowiem klasa odzieży ostrzegawczej. Ubrania zapewniające najwyższy poziom ochrony, zaliczane do klasy trzeciej, muszą posiadać co najmniej 4 metry taśm odblaskowych o łącznej powierzchni 0,2 metra kwadratowego, uzupełnioną o 0,8 metra jaskrawego, fluorescencyjnego tła. Najmniejsze wymagania stosuje się do odzieży klasy pierwszej.

odzież odblaskowa

Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/kamizelka-ostrzegawcza-executive-prague-s376.html

Odzież odblaskowa na lato – komu może się przydać?

By spełniać najbardziej rygorystyczne wymagania, ubrania ostrzegawcze klasy trzeciej często składają się niemal wyłącznie z materiału fluorescencyjnego oraz odblasków. Zazwyczaj mają długie rękawy, są też wykonane z solidnych materiałów. Te ich cechy świetnie sprawdzają się przez większą część roku, ale niekoniecznie w czasie letnich upałów. Na okres od czerwca do września warto więc poszukać alternatywnych fasonów.

Letnie wersje ubrań ostrzegawczych najbardziej docenią wszyscy, którzy pracują na zewnątrz. Taka odzież może znacznie poprawić komfort pracy zwłaszcza w przypadku osób zajmujących się konserwacją i naprawami dróg. Asfalt i urządzenia związane z pracami drogowymi generują dodatkowe ciepło, przez co praca staje się jeszcze trudniejsza. Letnie, lżejsze wersje odzieży ostrzegawczej docenią także osoby zajmujące się pielęgnacją miejskich trawników czy roślin porastających pas drogowy, a także pracownicy zajmujący się wywożeniem odpadów. Wszyscy muszą być wyposażeni w odblaski, a swoją pracę często wykonują przed południem i tuż po godzinie 12, w pełnym słońcu.

Najbardziej przydatne modele odzieży odblaskowej na lato

By poprawić komfort pracy wszystkich wymienionych osób, pracodawca powinien dostarczyć im letnie komplety ubrań odblaskowych. Mają mniej rozbudowaną formę, są też wykonane z tkanin ułatwiających wentylację skóry. W czasie upałów najlepiej sprawdzi się kilka klasycznych modeli, ale i parę mniej oczywistych fasonów.

Ostrzegawcze T-shirty

To podstawowy element letniego wyposażenia każdego pracownika zobowiązanego do noszenia odzieży odblaskowej. Bluzy, a zwłaszcza kurtki odblaskowe latem idą w kąt – wszyscy chętnie stawiają bowiem na krótki rękaw. Do wyboru są przede wszystkim klasyczne T-shirty oraz koszulki polo. Zwykle nieco cieńsze i luźniejsze są te pierwsze. Kluczowa może jednak okazać się mieszanka materiałów użyta do produkcji.

T-shirty wykonane w 100 procentach z bawełny to wybór klasyczny i bezpieczny. Takie naturalne włókna z pewnością nie spowodują żadnych podrażnień skóry. Warto jednak zwrócić uwagę również na koszulki bawełniane z domieszką syntetycznych włókien, najczęściej poliestru. Taka mieszanka będzie skuteczniej odprowadzać pot i szybciej wyschnie, co również nie jest bez znaczenia.

odzież odblaskowa

Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/koszulka-polo-ostrzegawcza-damska-lw72-nowosc.html

Odblaskowe szorty i spódniczki

O ile ostrzegawcze T-shirty przydadzą się nie tylko latem, o tyle krótkie spodenki oraz spódniczki z odblaskami to ubrania dedykowane wyłącznie najcieplejszym miesiącom. Mogą sobie na nie pozwolić jedynie pracownicy, którzy nie muszą chronić nóg długimi nogawkami. Praca w szortach czy spódnicy sprawi jednak, że odczuwalna temperatura znacznie spadnie. Dodatkowe kieszenie pozwolą natomiast na równie efektywne wykonywanie obowiązków, jak w przypadku długich spodni – najbardziej potrzebne narzędzia można mieć cały czas pod ręką.

Ostrzegawcze czapki z daszkiem

Często niedoceniany, ale ważny element odzieży ostrzegawczej. Przy mocno świecącym słońcu niemal wszyscy pracownicy chronią głowę czapkami z daszkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast zwykłego modelu czapka posiadała elementy odblaskowe i była wykonana z fluorescencyjnego materiału. Korzyść będzie podwójna – ostrzegawcza czapka z daszkiem ochroni przed słońcem i poprawi widoczność pracownika.

Kamizelki odblaskowe

To zdecydowanie najbardziej uniwersalne, a zarazem najpopularniejsze z ubrań ostrzegawczych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie odzież odblaskowa jest jedynie wymogiem chwili i nie potrzeba ubrań klasy trzeciej, które muszą się składać z dwóch odblaskowych elementów.

Kamizelki odblaskowe świetnie nadają się również na lato. Klasyczne modele są zwiewne i lekkie, nie spowodują więc wzrostu odczuwalnej temperatury. Zdecydowana większość takich kamizelek jest wykonana z poliestru, można natomiast wybierać wśród wielu fasonów. Latem najlepiej sprawdzą się kamizelki krótkie i proste, a także wykonane z oddychającej siatki.

Szukasz informacji o zasadach BHP i odzieży dla pracowników? Zajrzyj na http://www.sprzatanie-biura.pl/!

Kategorie: Artykuły

13 komentarzy

QsdkEyoJ · 30 kwietnia 2022 o 08:59

fDSdXlQgcueRZ

CRvOgYFiTSAfcjb · 13 maja 2022 o 19:03

bUHWdqFZxOfV

https://israel-lady.co.il/ · 18 maja 2022 o 20:41

Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

RLUJzEkC · 25 maja 2022 o 06:38

tLcQdpzS

FIsmkYey · 4 czerwca 2022 o 05:30

GhiETxveZmy

WgjsaxZmiyh · 22 czerwca 2022 o 06:37

eTPxYatzJZQ

OoHdkpuTh · 28 czerwca 2022 o 11:56

SvnFUqmatpIsY

jSrgmPesdlHUVk · 13 lipca 2022 o 20:15

ICendgui

QKAXxtFa · 20 lipca 2022 o 12:30

YzyNXnOcBjsV

דירות דיסקרטיות בירושלים · 26 lipca 2022 o 01:32

Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. Its always interesting to read articles from other authors and practice something from other sites.

WFLJrlYw · 26 lipca 2022 o 04:51

zSFfmeUiLkPN

SYGTNPDMEvrA · 30 lipca 2022 o 07:08

xReDdXlrC

GHCgtbKAIyiXzRU · 10 sierpnia 2022 o 03:22

cOqCtfbu

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.