Wiele pracowników podczas wykonywania swoich obowiązków styka się z hałasem, który bardzo często jest nie do wytrzymania. Jakie są poziomy hałasu? Co spowodować może zbyt wysokie natężenie dźwięku w organizmie człowieka? O co zadbać powinni pracodawcy? Odpowiadamy na te pytania!

Jakie są poziomy hałasu?

Dziesięć decybeli – tyle wynosi próg słyszalności dźwięków przez ludzkie ucho – to na przykład oddech. Lekki wiatr i cichy szept to wartości oscylujące w okolicach dwudziestu decybeli. Rozmowa między niewielką grupą ludzi, prowadzona w przyjaznym tonie, będzie miała głośność około sześćdziesięciu decybeli. Osiemdziesiąt to próg uszkodzenia słuchu – oznacza to, że długotrwałe i regularne przysłuchiwanie się dźwiękom o tym natężeniu, może doprowadzić do problemów z tym narządem. Próg bólu to około 120 decybeli. Wiele osób przebywając w takim hałasie będzie cierpiało z jego powodu. Powyżej tej wartości łatwo w ciągu kilku sekund uszkodzić uszy.

Uszkodzenia słuchu i co poza tym?

Uszkodzenie słuchu to nie jedyny problem, który wywoła praca głośnym środowisku. Zbyt duże natężenie, do tego oddziałujące przez cały czas, może doprowadzić również do utraty zdolności słyszenia. Innymi konsekwencjami mogą być również trudności z utrzymaniem koncentracji, drażliwość, zaburzenia orientacji w przestrzeni, permanentne bóle głowy, zawroty, migrena, problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, krwionośnego, zaburzenia snu, a także osłabienie odporności, co doprowadzić może do większej podatności na wirusy i bakterie, a w efekcie choroby.

Słuchawki BHP – co musi zagwarantować pracodawca?

Pracodawca musi zapewnić swoim podwładnym takie rzeczy jak: spodnie robocze, bluza odblaskowa, rękawice, obuwie. W tym zestawie musi znaleźć się także ochronnik słuchu. W ciągu ośmiogodzinnego czasu pracy najwyższe dopuszczalne natężenie ruchu to 85 decybeli. Co więcej, pracodawca musi dać podwładnemu ochronnik słuchu, gdy ta wartość przekracza już próg uszkodzenia słuchu. Jednak to pracownik sam ma zdecydować czy chce go używać, czy też nie. Dodać należy, że praca w hałasie o zakresie 95-100 decybeli nie może trwać dłużej niż 40 minut każdego dnia, a do 110 decybeli, nie więcej niż 10. Oprócz słuchawek chronić słuch można za pomocą dokanałowych zatyczek. Warto wiedzieć, że nie mogą one całkowicie izolować pracownika od dźwięków w jego otoczeniu, aby nadal mógł słyszeć polecenia lub alarmy w zakładzie pracy.

Gdzie udać się na zakupy?

We wszystkie potrzebne materiały zaopatrzy nas dobry sklep BHP. Kraków, Wrocław i inne duże miasta, pełne są punktów, w których bez obaw kupimy to, co chcemy. Aby oszczędzić swój czas oraz pieniądze, warto zdecydować się na zakupy za pośrednictwem Internetu.

  

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.