Choć dla wielu wydaje się to błahostką, to nawet najdrobniejsze uszczypliwości mogą zaboleć osobę czytającą je po drugiej stronie ekranu. A jeśli nie są to małe szpileczki, tylko wytoczona ciężka artyleria? Wówczas mamy poważny problem, który nazwać możemy mową nienawiści. Nie każdy potrafi poradzić sobie z opiniami, które czyta na swój temat. Jednak na szczęście możemy walczyć o ochronę swojego dobrego imienia i ukaranie sprawcy przed sądem. Gdzie zgłosić hejt w Internecie? Podpowiadamy!

Zażądaj usunięcia wpisu przez administratora

Po pierwsze, warto zażądać od administratora forum internetowego usunięcia obraźliwego tekstu, który ktoś napisał w naszym kierunku. Zadaniem moderatorów jest kontrola dyskusji i niepozwalanie na przekraczanie granic przez użytkowników. Jeśli właściciel strony internetowej nie spełni naszej prośby, sam naraża się na problemy w związku z naszymi dobrami osobistymi w przypadku wygranego procesu z hejterem. Warto poprosić administratora o przekazanie adresu IP sprawcy, który pozwoli na ustalenie tożsamości hejtera.

Zgłoś sprawę na policję

Organem przeznaczonym do ścigania przestępców jest policja. To powinna być nasza pierwsza destynacja, do której udamy się z ustalonymi personaliami osoby, która popełniła przestępstwo. Oczywiście policjanci mają możliwości, aby samodzielnie ustalić dane, ale w natłoku pracy i biurokracji potrwa to zdecydowanie dłużej, aniżeli wtedy, gdy sami przekażemy im taką informację. Tam zawiadomienie może zostać złożone ustnie, policjant ma obowiązek sporządzić raport lub notatkę, która jest potwierdzeniem przyjęcia zawiadomienia.

Więcej na temat radzenia sobie z hejtem w Internecie znajdziesz na stronie prawointernetu.eu.

A może prokuratura?

Z danymi hejtera możemy również udać się bezpośrednio do prokuratury, odpowiedniej dla miejsca naszego zamieszkania. Tu jednak zawiadomienie musimy złożyć pisemnie. Przestępstwa znieważenia lub zniesławienia ścigane są z oskarżenia prywatnego, dlatego jeśli chcemy, aby hejter poniósł prawne (a także finansowe) konsekwencje, sprawą musi zająć się prokuratura. W przypadku gdy jesteśmy poszkodowanymi, a prokuratura wyda postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, wówczas mamy prawo złożyć zażalenie.

Prawo karne i cywilne

Sprawa może potoczyć się przed sądem karnym, w przypadku procesu o znieważenie lub zniesławienie, albo przed sądem cywilnym, jeśli chodzi o naruszenie dóbr osobistych ofiary hejtu. W obu przypadkach może on dostać od oprawcy wysokie odszkodowanie. Sprawca w procesie karnym może natomiast usłyszeć wyrok nawet do roku pozbawienia wolności.

Organizacje wspierające ofiary

W Polsce coraz więcej pojawia się również różnego rodzaju fundacji i organizacji, które walczą z internetowym hejtem oraz pomagają ofiarom w dochodzeniu swoich praw i oczyszczaniu dobrego imienia. Takim przykładem jest projekt HejtStop. Można zgłosić do nich przykłady agresywnych i obraźliwych komentarzy, a zespół prawników będzie je analizował. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozostać anonimowi.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.