Koszule kelnerskie, kurtki odblaskowe, bluzy firmowe męskie i damskie – pracodawcy zaopatrują podwładnych w różne ubrania. Na niektórych stanowiskach wymagana jest specjalna odzież ochronna, która musi spełniać normy zabezpieczeń określane w przepisach. Tutaj pole manewru przy zakupie jest zatem ograniczone. W większości przedsiębiorstw wystarcza jednak odzież robocza, która ma chronić przed zabrudzeniami. Można wybierać wśród wielu krojów, kolorów i fasonów, a także bez ograniczeń dostosować ją do życzenia zamawiającego. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie?

Cechy użytkowe ważniejsze niż estetyka

Szeroki wybór, jaki oferuje dostępna dziś na rynku odzież pracownicza, sprawia, że szefowie czasami zapominają o najważniejszym. A wśród zalewu ciekawych kolorów i niebanalnych wzorów nie można przecież przeoczyć tego, że ubrania robocze mają być przede wszystkim funkcjonalne. Powinny ułatwiać pracę i sprawiać, by pracownicy czuli się możliwie najbardziej komfortowo.

Odzież pracownicza dostosowana do warunków

Jasne ubrania dla mechaników czy ocieplane kurtki dla budowlańców, które po chwili deszczu nasiąkają wodą. To przykłady ubrań roboczych zupełnie niedostosowanych do warunków panujących w pracy. Nad wyborem odzieży pracowniczej warto zastanowić się właśnie pod kątem tego, czy podwładny będzie mógł z niej korzystać w każdych warunkach. A te często są uzależnione nie tylko od branży, ale też od zajmowanego przez konkretną osobę stanowiska.

Jakość, a nie cena

Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze. A w przypadku odzieży, zwłaszcza przeznaczonej do codziennej pracy, ich wybór często przypomina trafienie kulą w płot. Najtańsze spodnie robocze dla ekip remontowych mogą szybko przetrzeć się na kolanach, a koszulki wykonane z marnej jakość bawełny szybko porwać. Dlatego warto postawić na solidne, starannie wykonane ubrania. Zakup odzieży roboczej w wielu sytuacjach można zresztą wliczyć w koszty działalności firmy.

Jakość jest szczególnie ważna w przypadku ubrań ostrzegawczych. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź w naszym artykule Odzież odblaskowa latem. Jak wybrać odpowiedni zestaw.

Ubrania dopasowane do sylwetki

Przy wyborze ubrań warto też pamiętać o różnicach w budowie ciała związanych z sylwetką, płcią i wiekiem pracowników. Zamówienie dużej liczby ubrań o takim samym kroju i rozmiarze okaże się najpewniej zupełną pomyłką. Co prawda na rynku są dostępne ubrania reklamowane jako uniwersalne, ale zwłaszcza w przypadku koszul czy bluz warto zdecydować się na konkretny wariant przeznaczony dla pań lub panów. Kobiety w damskich wersjach ubrań roboczych będą czuły się zdecydowanie lepiej i wygodniej.

Odpowiednia tkanina

Podobnie jak odzież noszona na co dzień, ubrania robocze można podzielić ze względu na rodzaj tkaniny, z jakiej zostały uszyte. Koszule kelnerskie czy inna odzież pracownicza wykonana z dobrej bawełny będzie wytrzymała i przyjemna w dotyku, jako materiał naturalny jest też przyjazna ciału. Polarowe i flanelowe ubrania zapewnią z kolei lepsze zabezpieczenie przed zimnem. Włókna poliestrowe i inne syntetyczne tkaniny mogą poprawić wentylację ciała, są także bardziej odporne na zabrudzenia.

Wizerunek firmy

Jeśli już będziemy pamiętać o najważniejszych cechach użytkowych ubrań roboczych, można dodać do tego walory estetyczne. Wpływają one bowiem na wizerunek firmy. Warto zadbać, by odzież pracownicza przeznaczona dla osób pełniących różne stanowiska była spójna kolorystycznie, a przy tym nawiązywała do barw logotypu firmy. Korzyści przyniesie również z pewnością oznaczenie ubrań firmowymi znakami i nazwą – osoby noszące taką odzież będą chodzącą reklamą przedsiębiorstwa. Warto też pamiętać, by w odpowiednim czasie zapewniać podwładnym nowe ubrania robocze. Podniszczone czy wypłowiałe bluzy firmowe męskie nie tylko utrudnią zadanie pracownikom, ale będą również źle świadczyć o pracodawcy.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.