W wielu miejscach pracy, wymagane jest noszenie ubrań roboczych. Pracodawcy chcą, aby ich pracownicy wyglądali schludnie i jednolicie, a także aby ich garderoba stanowiła samą w sobie reklamę. Dlatego właśnie, często stawia się na odzież z logo czy nazwą firmy. Znakowanie odzieży i dodatków firmowych odbywa się na różne sposoby. Jedną z lepszych i najbardziej opłacalnych metod jest haft komputerowy. Na czym polega tego typu zdobienie materiałów, gdzie się sprawdzi, a także  jak powinniśmy dbać o haftowaną odzież?

Jak wykonuje się haft komputerowy?

Haft komputerowy tworzą maszyny haftujące, które nazywane są “hafciarkami”, a także komputer sterujący. Rola człowieka sprowadza się do stworzenia projektu logo lub napisu w postaci pliku wektorowego. Maszyna otrzymuje dokładne informacje o tym w jakim kolorze oraz o jakiej wielkości grafikę czy napis musi wyhaftować. Oprócz koloru i wielkości możemy wybrać także rodzaj ściegu czy nici.

Gdzie sprawdzi się haft komputerowy?

Haft komputerowy posiada wiele zalet, ale także i kilka wad, tak jak wszystkie dostępne metody znakowania odzieży. Największą zaletą tej techniki jest wysoka jakość wykonania, a także stosunkowo szybki czas realizacji. Jest jedną z najbardziej tradycyjnych metod, a przy tym najbardziej elegancką, profesjonalną i najtrwalszą. Hafty są odporne na gotowanie, czy pranie chemiczne.

Technikę tę najczęściej stosuje się na różnego rodzaju koszulkach, np. polo, eleganckich koszulach, polarach, bawełnianych bluzach i bluzkach, a także czapkach, torbach i plecakach czy innych dodatkach. Haft komputerowy nie sprawdzi się za to na materiałach wodoodpornych, np. parasolach czy kurtkach softshellowych, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że naruszy ich właściwości ochronne. Wykonywanie haftu komputerowego nie jest zalecane także na zbyt cienkim materiale, np. na T-shirtach czy koszulach wykonanych z bardzo cienkich materiałów.

Jak dbać o ubrania z haftem?

Tak naprawdę, w przypadku tej konkretnej metody, nie musimy stosować specjalnych środków ostrożności podczas prania. Hafty odporne są nawet na gotowanie czy pranie chemiczne. Jednak podczas prasowania, dobrze jest proces ten przeprowadzić na wewnętrznej, tzw. “lewej” stronie, aby logo czy napis nie uległy spłaszczeniu pod wpływem nacisku i bardzo wysokiej temperatury. Właśnie przez wzgląd na możliwość pielęgnacji i czyszczenia przy użyciu wysokich temperatur sprawia, że hafty idealnie sprawdzą się na odzieży pracowniczej, która wymaga częstego prania, a czasem wręcz “wygotowywania”, np. w branży medycznej czy gastronomicznej.

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *